شروع کنید: نصب فلاتر در ویندوز

نیازمندی های سیستمی

برای نصب و اجرای Flutter، محیط توسعه شما باید حداقل الزامات زیر را برآورده کند:

 • سیستم عاملویندوز 7 SP1 یا بالاتر (64 بیتی) :
 • حداقل فضا: 400 MB (البته خارج از فضای نیازمند ide).
 • ابزارها: فلاتر به ابزارهای زیر برای توسعه نیازمند است :
  • PowerShell 5.0 یا جدیدتر
  • گیت برای ویندوز (در هنگام نصب گزینه “Use Git from the Windows Command Prompt” انتخاب کنید.)

   اگر GIT را قبلا نصب کردید، مطمئن شوید که می توانید دستور git از Command Prompt یا PowerShell اجرا کنید.

دریافت SDK فلاتر

 1. برای دریافت آخرین نسخه SDK ، بسته نرم افزاری زیر را دانلود کنید:
 2. فایل را از حالت فشرده خارج کرده و آنرا در مسیری مانند c:\src\flutter قرار دهید.
 3. فایلی به نام flutter_console.bat در واقع در مسیری که فلاتر را نصب نموده اید را پیدا کرده و با زدن دابل کلیک بر روی آن ، فایل را اجرا کنید.

حال می توانید دستورات flutter را در محیط console استفاده کنید.

برای بروزرسانی فلاتر می توانید نحوه بروزرسانی فلاتر را مطالعه کنید.

فراخوانی مسیر فلاتر در command line

اگر می خواهید دستورات فلاتر را در command line به صورت سراری در کل محیط سیستم عامل اجرا کنید، مراحل را برای اضافه کردن فلاتر به متغیر های محیطی PATH دنبال کنید:

 • وارد قسمت “Control Panel > User Accounts > User Accounts > Change my environment variables” شده.
 • در قسمت “User variables” مقداری با عنوان “Path” را پیدا کرده و گزینه edit را انتخاب کنید. :
  • با فرض نصب فلاتر بر روی مسیر c:/src مسیر c:\src\flutter\bin را در انتهای رشته کپی کرده.
  • دقت کنید قبل از وارد کردن مسیر فلاتر به رشته قبلی کاراکتر; را قرار دهید.
  • در ویندوز 10 به دلیل ساده تر بودن اضافه کردن متغیر محیطی نیازی به اضافه کردن کاراکتر ; نیست.

برای اعمال تغییرات محیط Command line را مجدد باز کنید یا ویندوز را مجدد راهندازی کنید.

دستور flutter doctor

در command line، دستور زیر را وارد کنید.این دستور وابستگی ها و مشکلاتی که برای تکمیل فاز برپایی فلاتر وجود دارد را مشخص می کند:

$ flutter doctor

این دستور محیط توسعه شما را بررسی کرده و گزارشی شبیه به خروجی زیر ارائه می دهد. توجه داشته باشید Dart SDK به همراه بسته نصب Flutter ارائه شده و نیازی به نصب Dart به صورت جداگانه نیست. خروجی دستور را چک کنید تا از نصب پیکج های مورد نیاز برای توسعه مطمئن شوید. (در مثال زیر خط پر رنگ بیانگر عدم نصب Android SDK است.)

مثالی از خروجی دستور بالا:

[-] Android toolchain - develop for Android devices
   • Android SDK at D:Androidsdk
   ✗ Android SDK is missing command line tools; download from https://goo.gl/XxQghQ
   • Try re-installing or updating your Android SDK,
    visit https://flutter.io/setup/#android-setup for detailed instructions.
 

مراحل زیر را دنبال کنید تا پروسه نصب فلاتر تکمیل شود. در صورتی که پس از انجام این فرآیند ها در اجرا به مشکل برخوردید می توانید از دستور flutter doctor استفاده کنید. تا تمامی فرآیند انجام شده توسط شما بررسی شود و مشکل اجرا را تشخیص دهد.

توجه : فلاتر برای گزارش خرابی و کرش های مختلف به صورت پنهانی با استفاده از ابزارGoogle Analytics اقدام به ارسال گزارش هایی از سیستم شما میکند.این داده ها برای بهتر شدن فلاتر کمک شایانی می کند.

فلاتر برخی از گزارش های مشکلات و خرابی های برنامه را و همچنین برخی از قابلیت های استفاده شده توسط شما را با در نظر گرفتن اینکه که هویت شما آشکار نباشد با استفاده ابزار Google Analytics برای توسعه دهندگان فلاتر ارسال می کند. این داده ها برای بهبود عملکرد فلاتر کمک قابل توجهی می کند. به هر جهت برای غیر فعال کردن ارسال گزارش ها کافیست دستور flutter config --no-analytics را در خط فرمان اجرا کرده.
برای اطلاعات بیشتر از سیاست های حریم خصوصی گوگل را می توانید این صفحه را مطالعه کنید:www.google.com/intl/en/policies/privacy.

راهندازی برای آندروید

نصب Android Studio

 1. از طریق لینک مقابل اقدام به دانلود و نصب آن نمایید. Android Studio.

 2. پس از نصب و اجرای نرم افزار، وارد قسمت Android Studio Setup Wizard می شوید. از طریق این ویزارد آخرین Android SDK, Android SDK Platform-Tools و Android SDK Build-Tools را نصب کنید. فلاتر نیازمند این ابزارها برای توسعه است.

پیکربندی بر روی موبایل

توجه داشته باشید برای اجرا و تست برنامه خود بر روی سیستم عامل آندروید، نیازمند حداقل سیستم عامل 4.1 (API level 16) به بالاتر می باشید. مراحل زیر را دنبال کنید تا پیکربندی صحیحی برای اجرای برنامه فراهم کنید.

 1. فعال کردن گزینه Developer options و USB debugging بر روی موبایل خود. برای چگونگی فعال کردن می توانید به لینک تنظیمات توسعه دهندگان مراجعه کنید.
 2. نصب Google USB Driver (فقط برای سیستم عامل ویندوز )
 3. موبایل خود را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل کنید. در صورت درخواست اتصال از موبایل، کامپیوتر خود را می بایست مجاز به دسترسی به موبایل خود کنید.
 4. در محیط اجرای فرمان (CMD) دستور flutter devices را وارد کنید تا بررسی کنید چه موبایل هایی به کامپیوتر متصل شده است. اگر نام کامل موبایل خود را مشاهده کردید بیانگر این است که مشکلی نیست و مراحل خوب پیش رفته.

به طور پیش فرض، فلاتر از adb که در SDK Android قرار دارد استفاده می کند. اگر تمایل به اجرای SDK دیگری هستید می توانید یک متغییر محیطی به نام ANDROID_HOME بر روی دایرکتوری نصب فلاتر فعال کنید.

پیکر بندی Android Emulator

در مرحله قبل چگونگی اجرا و تست اپ فلاتر بر روی موبایل خود را فرا گرفتیم. حال در این بخشی می خواهیم شرح دهیم چگونه می توانیم اپ خود را بر روی Emulator اجرا کنیم. مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. اطمینان از فعال بودنVM acceleration بر روی کامپیوتر .
 2. از مسیر Android Studio>Tools>Android>AVD Manager گزینه Create Virtual Device را انتخاب کنید. (زیر منو Android تنها زمانی فعال است که در نرم افزار یک پروژه آندروید باز شده است.)
 3. انتخاب دستگاه هدف و زدن گزینه Next.
 4. یکی از گزینه های نسخه شبیه سازی اندروید که مد نظرتان هست را انتخاب کنید و گزینه Next را بزنید. .پیشنهاد می شود یکی از بسته های x86 یا x86_64 را انتخاب کنید.
 5. برای شبیه سازی عملکرد سخت افزاری, گزینه Hardware - GLES 2.0 را انتخاب کنید تا hardware acceleration (افزایش سرعت سخت افزار) فعال شود.
 6. بررسی کنید که پیکربندی صحیح انجام شده، و در نهایت گزینه Finish را انتخاب کنید.

  برای مطالعه جزییات بیشتر , مدیریت دستگاه های مجازی را بخوانید.

 7. در بخش Android Virtual Device Manager, گزینه Run در نوار ابزار را انتخاب کنید. مشاهده می کنید که شبیه ساز شروع به کار می کند و کادر پیش فرض را برای سیستم عامل و دستگاه انتخابی شما نمایش می دهد.

در ادامه بخوانید

پیکربندی ویرایشگر کد